Unity İndirmek ve Kurmak

Unity İndirmek; Unity Editörünü Unity web sitesinden indirebilirsiniz; unity3dturkiye.com/unity-indir.

Yükleyici, İndirme Asistanı kullanır ve takip edilecek detaylı talimatlar içerir. (Unity Edötürünü torrent yoluyla Unity indirmek ya da birçok Unity versiyonunu tek seferde indirebilmek istiyorsanız, aşağıdaki Torrent Download yoluyla bu konuad bilgi edinebilirsiniz.)

Unity İndirme Asistanı

Unity 5.0 ve ileri sürümlerinde, ufak-çalıştırılabilir bir program olan Unity İndirme Asistanı (ortalama 1 MB boyutundadır), Unity editörünün hangi bileşenlerini indirip kurmak istediğinizi seçmenize olanak sağlar. Hangi bileşenleri kurmak istediğinizden emin değilseniz, varsayılan ayarları değiştirmeyin ve yükleyicinin talimatlarına uyarak İleri(Continue)’ye tıklayın.

Unity İndirme Asistanı(Download Assistant) – Hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız Varsayılan ayarları seçili bırakın
Pc için Microsoft Visual Studio Community 2015 olduğunu unutmayın.

İndirme Asistanı Olmadan Unity Kurmak

Dilerseniz, bileşenleri,İndirme Asistanı kullanmadan, ayı ayrı indirebilirsiniz. Bu bileşenler sıradan yükleyici, yürütülebilir program ve paketlerdir, bu durumda, özellikle İndirme Asistanını kullanmak için bir Unity kullanıcısıysanız, size daha kolay gelebilir. Unity’nin bir organizma içerisinde yayılmasını otomatikleştirmek isteyen bir kullanıcıysanız, komut satırından yüklemeyi tercih edebilirsiniz.

Unity’i Windows’a from komut satırından yükle

Devam eden seçenekler Unity Editörü ve diğer bileşenleri komut zincirinden Windows’a indirirken kullanılabilir. Bu yükleyici komut satırı argümanlarının harfe duyarlı olduğunu dikkate alınız.

Unity Editor Kurulumu

Örnek:

UnitySetup64.exe /S /D=E:\Development\Unity

Unity’i kök dosya olacak olan, E:\Development\Unity içine indirin. Bu durumda Unity editör çalıştırılabilir. E:\Development\Unity\Editor\Unity.exe içine kurulmuş olacak. “/D” ergümanı en son ve, yolu boşluk barındırsa bile, tırnak işaretleri olmamasına dikkat edilmeli.

Unity Editor Kurmak

Kaldırmak için aşağıdaki adımlar izlenebilir:

Komut satırı veya scriptten Uninstall.exe /S çalıştırın

Not: İlerleme çabucak bitecek olmasına rağmen, dosyaların silinmesi birkaç saniye sürer. Bunun sebebi program kaldırıcının, kendisini de kaldırabilmek için, geçici bir lokasyona kopyalanmasıdır. Çalışma rehberinin Unity indirmek için lokasyonunun içinde olmamasına dikkat edin, aksi takdirde klasörü silemeyecektir.

Standart Assets kurulumu

Standart Assetleri yükleyin. Klasörü belirtecek olursak, kök dosyayı kullanın; örneğin: Editör klasörünün içerildiği klasörü kullanın, Unity.exe’nin yüklendiği klasör değil.

UnityStandardAssetsSetup.exe /S /D=E:\Development\Unity

Örnek Proje Kurulumu

Example Project yükleyin. Varsayılan klasör : C:\Users\Public\Documentation\Unity Projects\Standard Assets Example Project
UnityExampleProjectSetup.exe /S /D=E:\Development\Unity

Unity’i OS X’e komut satırından yüklemek

Bireysel Unity yükleyicileri, aşağıda tanımlandığı gibi yükleyici kullanılarak indirilen .pkg dosyalarını destekler.

Unity Editor Yüklemek

Şu klasör içine yükleyin /Applications/Unity belirtilen hedef birimde:

sudo installer [-dumplog] -package Unity.pkg -target /

Standart Assets yüklemek

Şu klasör içine yükleyin /Applications/Unity/Standard Assets belirtilen hedef birimde:


sudo installer [-dumplog] -package StandardAssets.pkg -target /

Example Project yüklemek

Şu klasör içine yükleyin /Users/Shared/Unity/Standard-Assets belirtilen hedef birimde:

sudo installer [-dumplog] -package Examples.pkg -target /

Torrent İndirmek

Bittorent yoluyla indirmeyi tercih ederseniz, arşiv sayfamızdan torrent indrebilirsiniz. Her sürümün torrent indirme opsiyonu yoktur. Bir sürüm torrent yoluyla indirmek için uygunsa, “indir” seçeneği açılır menüde belirecektir.

Unity’i bir Torrent yoluyla indir

 

Birçok sürümü tek seferde indir

Unity’nin istediğiniz kadar çok sürümünü aynı bilgisayara indirebilirsiniz. Mac’taki bir yükleyici her daim “Unity” adında bir klasör yaratacak ve bu isimde varolan herhangi bir klasör üzerine yazacaktır. Fakat indirmeden önce eski klasörün ismini değiştirirseniz iki sürüm de aynı bilgisayarda gayet rahat barınabilir. PC’de yükleme klasörü her zaman “Unity X.Y.Z[fp]W” olarak adlandırılır. ‘f’ resmi bir sürüm içindir ve ‘p’ bir yama sürümü işaretlemek için kullanılır.

Yeni klasörünüzün ismini akıllıca seçmenizi tavsiye ediyoruz(mesela sürüm numarasını ismin sonunda ekleyin “Unity4” vs.) Ayrıca, var olan kısayollar, takma adlar, çevrim dışı dökümanlar bağlantıları Unity’nin eski sürümünü göstermeyecektir. Bu, özellikle çevrimdışı dökümanlar için kafa karıştırıcı olabilir, aniden eski sürümün çevrimdışı dökümanlar için tarayıcı yer imlerini işlevsiz bulursanız URL’da doğru klasör ismine sahip olup olmadıklarını kontrol edin.

*/