Arayüz Öğren

Arayüz Hakkında

Arayüz: Editöre bakmak ve onunla yakından tanışmak için zaman ayırın. Ana editör penceresi, yeniden düzenlenebilir, gruplandırılabilir , müstakil ve yerleştirilebilen sekmeli pencereler oluşur.

Bu da demektir ki editörün görünüşü bir projeden diğerine, bir geliştiriciden bir başkasına, kişisel tercihinize dayalı ve nasıl çalışmak istediğinize göre değişiklik gösterir.

Pencerelerin varsayılan düzeni size en yaygın pencerelere pratik giriş sağlar. Eğer Unity içindeki değişik pencerelere alışkın değilseniz onları sekmelerdeki isimlerinden belirleyebilirsiniz. En yaygın ve kullanışlı pencereler aşağıda, varsayılan ayarlarıyla gösterilmektedir:

arayüz

Proje Penceresi

proje penceresi

Proje penceresi projenizde kullanılmaya hazır assetler kütüphanesini gösterir. Assetleri projenizin içine aktardığınızda bu kısımda belirirler. Proje Penceresi hakkında daha fazla bilgi edin.

Ekran Görünümü

ekran görünümü

Ekran Görünümü sahnenizi görsel olarak hareket ettirmenize ve düzenlemenize olanak tanır. Ekran görünümü, üzerinde çalıştığınız projeye bağlı olarak size 3D veya 2D perspektifler gösterebilir. Ekran Görünümü hakkında daha fazla bilgi edin.

Hiyerarşi Penceresi

hiyerarşi

Hiyerarşi penceresi sahnedeki her objenin hiyerarşik yazılı temsilidir. Sahnedeki her nesne hiyerarşide bir girişe sahiptir, yani bu iki pencere doğal olarak bağlantılıdır. Hiyerarşi nesnelerin birbirine nasıl bağlanmış olduğunu yapısal olarak ortaya koymaktadır. Hiyerarşi Penceresi hakkında daha fazla bilgi edin.

Inspector Penceresi

inspector

Inspector Penceresi seçilmiş güncel objelerin özelliklerini görüntülemenize ve düzeltmenize olanak sağlar. Değişik türden objeler değişik özellik setlerine sahip olduğu için inpector penceresinin düzeni ve içerikleri çeşitlenecektir. Inspector penceresi hakkında daha fazla bilgi edin.

Araç Çubuğu

araç çubuğu,arayüz

Araç çubuğu en önemli çalışma özelliklerine giriş sağlar. Solda ekran görünümü ve içindeki objeleri idare edebilmeyi sağlayan ana araçlar bulunur. Merkezde oynat, durdur ve adım kontrolleri bulunur. Sağdaki butonlar, katman görünürlüğü menüsü tarafından takip edilen Unity Cloud Servisine ve Unity hesabınıza giriş içindir ve son olarak editör düzen menüsü vardır(Bu menü editör penceresiiçin bazı alternatif düzenler sağlar ve kendi özel düzeninizi kaydetmenize olanak tanır).

Araç çubuğu bir pencere değil, arayüz üzerinde oynama yapamayacağınız bir parçadır.

Araç Çubuğu hakkında daha fazla bilgi edin.

*/