2D veya 3D Projeler

2D veya 3D projeler

Unity 2D veya 3D oyunlar için eşit derecede uygunluk gösterir. Fakat fark nedir ? Unity içinde yeni bir proje yarattığınızda 2D ya da 3D modu ile başlama seçeneğine sahipsiniz. Ne inşaa edeceğinizi zaten biliyor olabilirsiniz, lakin birkaç ince nokta var ki mod seçiminizi etkileyebilir.

2D veya 3D içinde başlama seçeneği Unity editörü için, resimlerin içe doku olarak mı yoksa hareketli mi aktarılacağı gibi bazı ayarları belirler. Yine de yanlış mod seçimi yapmak hakkında endişelenmeyin, projenizi yarattığınızda ayarladığınız modun önemi olmaksızın dilediğiniz zaman 2D veya 3D mod arasında geçiş yapabilirsiniz. (bakınız; 2D ve 3D Mode Ayarları). Seçiminizde yardımcı olacak bazı kurallar.

Full 3D

Full 3D, 2D veya 3D
Unity’nin Asset Mağazasındaki örnek projelerinden bazı 3D sahneler

3D oyunlar çoğunlukla, bu objelerin yüzeyinde meydana getirilmiş dokular ve maddelerle oyun dünyanızı oluşturan objeler, karakterler ve çevreleri bütün olarak görünmeleri için, üç boyutlu geometri kullanır. Kamera sahne içinde ve etrafında özgürce hareket edebilir, ışık ve gölgelerle gerçekçi bir yolla etrafta dolaşır. 3D oyunlar genelde sahneyi perspektif kullanarak oluşturur, dolayısıyla objeler kameraya yaklaştıkça sahnede daha büyük görünürler. Bu tanıma uyan tüm oyunlar 3D mod içinde başlatılır.

Orthographic 3D

Orthographic 3D, 3D veya 2D
Orthographic bir görüntü kullanan bazı 3D oyunlar

Oyunlar bazen 3D geometri kullanır fakat perspektif yerine orthographic kamera kullanırlar. Bu, oyunlarda kullanılan, hareketin kuş bakışı görünüşünü veren yaygın bir tekniktir ve bazen 2.5D olarak tanımlanır. Eğer böyle bir oyun yapıyorsanız, editörü 3D modda kullanmalısınız çünkü perspektif olmamasına rağmen hala 3D assetler ve modeller üzerinde çalışıyor olacaksınız. Yine de kamera ve ekran görünümünüzü Orthographic yapmanız gerekecektir. (Yukarıdaki Synty Studios ve BITGEM’den sahneler)

Full 2D

Full 2D, 2D veya 3D
Tipik 2D oyun türlerinden bazı örnekler

Birçok 2D oyun, bazen hareketliler olarak da bilinen, düz grafikler kullanır ki bunları üç boyutlu geometriye sahip değillerdir. Görüntüye düz resimler olarak çizilmişlerdir ve oyunun kamerası perpektife sahip değildir. Bu tür oyun için editörü 2D modda başlatmalısınız.

3D grafiklerle 2D oyun akışı

3D grafiklerle 2D oyun akışı, 2D veya 3D
3D grafikler fakat 2D oyun akışı ile bir yan kaydırma oyunu

Bazı 2D oyunlar karakterler ve çevreler için 3D geometri kullanır lakin oyun akışını iki boyuta sınırlar. Örneğin, kamera yana kayma görünümü gösterebilir ve oyuncu sadece iki boyutta hareket edebilir ama oyun hala engelleriçin 3D modeller ve kamera için bir perpektif kullanır. Bu oyunlar için 3D efekt, işlevsel amaçtan çok biçimsel bir amaca hizmet eder. Bu tür bir oyun bazen 2.5D sayılır. Oyun akışı 2D olmasına rağmen oyunu kurmak için çoğunlukla 3D modelleri işliyor olacaksınız dolayısıyla editör 3D modda başlatılmalı.

Perspektif kamerayla 2D oyun akışı ve grafikler

Perspektif kamerayla 2D oyun akışı ve grafikler, 2D veya 3D
Bir, paralaks hareket etkisi veren, 2D “karton tiyatro” sitili oyun

Bu, 2D grafikler kullanarak fakat paralaks kaydırma efekti almak için perspektif kamera kullanılan başka bir popüler 2D oyun sitilidir. Tüm grafiklerin düz fakat kameraya değişik mesafelerle ayarlanmış 2D “karton tiyatro” türü bir sahnedir. Bu durumda 2D modun uyum sağlaması çok daha olasıdır. Yine de oyun kameranızın projeksiyon modunu Perspektif ve ekran görünümü modunu 3D‘ye çevireceksiniz(yukarıdaki sahneler One Point Six Studio’dandır).

Diğer Stiller

Yukarıdaki tanımlara uyan bir proje için planlarınız olabilir veya aklınızda tamamen değişik, eşssiz bir şey olabilir. Aklınızda her ne var ise umarız yukarıdaki bilgiler editörü hangi moda başlatacağınıza dair bir fikir verebilir ve her daim mod geçişi yapabileceğinizi unutmayın.

2D,3D modu nasıl değiştireceğiniz hakkında bilgi almak için yukarıyı okuyabilirsiniz ve modların nasıl değişiklik gösterdiği hakkında daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz : 2D ve 3D Mod Ayarları.

Kullanışlı 2D proje bilgileri

Hangi proje tipin içinde çalışırsanız çalışın, 2D veya 3D, başlamanıza yardım edebilecek bazı kullanışlı sayfalar mevcut. Ayrıca 2D özellikler için birçok özel sayfa bulunmakta. Kullanıcı Manuel’in 2D bölümünü inceleyiniz.

Unity’e başlamak

Unity Temeller
Sahneler Yaratmak
Oyun Akışı Yaratmak
2D Oyun Görünümü

2D Oyun Akışı
2D, 3D Mod Ayarları
2D Grafikler

Sprite
Sprite Yaratıcı
Sprite Editoör
Sprite Paketleyici
Sprite Renderer
2D Fizik

Fizik – Unity içinde 2D ave 3D fiziğe giriş
Rididbody 2D – Bir oyun objesini fizik 2D makinesi kontrolü altında yerleştirmek
Physics 2D Manager – 2D fizik için global ayarları kontrolü
Physics 2D Raycaster – Event Sistemine güncel girdi sonuçlarının nereye gönderilceğini söyle
2D Eklemler

Mesafe Eklemi
Fixed Eklem 2D
Friksiyon Eklemi 2D
Mafsal Eklem 2D
Bağıl Eklem 2D
Kaydırıcı Joint 2D
Hedef Eklem 2D
Çark Eklem 2D
2D Çarpıştırıcılar

Kutu Çarpıştırıcı 2D
Çember Çarpıştırıcı 2D
Köşe Çarpıştırıcı 2D
Poligon Çarpıştırıcı 2D
2D Fizik Maddesi

Fizik Maddesi 2D
2D Efektör

Alan Efektörü 2D
Canlılık Efektörü 2D
Platform Efektörü 2D
Nokta Efektörü 2D
Yüzey Efektörü 2D

*/